E-ticaret Nedir Nasıl Gerçekleşir?

E-ticaretiniz varsa firmanızın 7/24 açık bir şubesi var demektir.
E-Ticaret internet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemidir. Kısaca tanımayalacak olursak e-ticarete, ticaretin elektronik versiyonudur diyebiliriz.

Elektronik Ticaret veya "E-Ticaret" anlam olarak genellikle internet üzerinde mal ve/veya hizmet satın alma hareketi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle günümüzün sıcak konusu olarak her web sitesi üzerinde sanal mağazalar veya sanal alışveriş merkezleri görmek mümkündür. Eticaret, ürün ve hizmet satın alma/satma faaliyetinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilmesinin yanı sıra; sunulan ürün için talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği vermek (satışın bütün evrelerinde), ticari kurumlar ile müşterileri arasındaki ticari ve lojistik iletişimi yine küresel bilgisayar ağları kanalıyla sağlamaktır. Bunun yanında firmanın yönetimini kolaylaştırıcı sitemlerdir.

E-Ticaretin yararları
Firmanın internet üzerinden müşterilerine bilgi sunabileceği 7/24 açık bir şubesi oluşur. Elektronik ortamda saniyeler içinde veriler aktarıldığından zamandan tasarruf gerçekleşir. Müşteri için daha fazla ürün seçeneği sunulmaktadır. Sanal mağazanız , maddi yükünüzü azaltılabilir. Stok , maliyet bilgileri elektronik ortamda olduğu için tedarikçi firma stok yapmak durumunda kalmaz. Stoğunda ne kadar ürünü olduğunu ve bu ürünlerden kaç tane sattığını bilir. Tedarikçinin büyük bir ofise ihtiyac duymadan internet üzerinden sanal alışveriş merkezini oluşturmasına olanak sağlar. İnternet gibi global bir ortamda kolay kolay dalgalanma olmayacağı için enflasyon nedeniyle zarar oluşmaz.

E-Ticaret veya Elektronik Ticaret ; firmaların müşterileri ihtiyacını zaman kaybı olmadan gideren modern bir iş yöntemdir. Kurumlar için Eticaret kullanmanın en önemli avantajı; daha geniş müşteri tabanı ve yüksek satıştır. E-Ticaret; tüm ürünlerin sergilendiği sanal mağazalardır. Mağaza ile sanal mağaza kıyaslandığında eticaretin ek yükü çok azdır. Isıtma, aydınlatma, personel gideri, yönetim ve organizayon gibi enerji kaybettirecek unsurlar sanal mağazada bulunmaz. Bu, daha az çalışan ile daha büyük kazançlar elde etmenizi sağlar. Eticaret ile sanal mağazanızdan daha fazla müşteriye ulaşırsınız !

Satıcı tarafından yararları
Firmalar ürünlerini satabileceği maliyeti düşük ve her an ulaşılabilir bir mağazaya sahip olurlar. Ürünleri hakkındaki bilgileri detaylı olarak sunabileceği bir platformdur. Stogunda ürün bulundurmayarak talebe göre satış yapabilir. Sadece faaliyette olduğu bölgede değil tüm Türkiye ve Dünyada yeni müşteri bulma imkanı yüksektir. Ulaşılabilirliği kolaylaşır.

Müşteri tarafından yararları
Kullanıcların, evden çıkmadan hızlı bir şekilde alışveriş yapmasını sağlar. Ürün fiyatı araştırmasında oluşacak ulaşım masrafı ortadan kalkar. Daha fazla ürün çeşiti görerek seçme imkanı bulur. İhtiyaclarına uygun ürünü bulmak daha kolaydır. Ürün hakkında, ürünü kullananlar tarafından yapılan yorumlar sayesinde daha net bilgilere sahip olur.